ZAVRŠNOM KONFERENCIJOM U CSURGU U MAĐARSKOJ OBILJEŽEN ZAVRŠETAK PROJEKTA VEC SHARING
Dana 18. siječnja 2019. godine u Csurgu u Mađarskoj održana je završna konferencija projekta VEC Sharing u čijoj provedbi sudjeluje Razvojna agencija PORA KKŽ. Projekt traje do kraja siječnja ove godine, ukupne je vrijednosti 243.545,00 EUR, a financiran je iz INTERREG Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. Glavni korisnik je Obrtnička škola Koprivnica, a projektni partneri su Kolping János Nagyváthy osnovna, srednja tehnička i obrtnička škola iz Csurga, Kolping katolička osnovna i srednja tehnička škola iz Nagybajoma i Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače. Cilj projekta je unapređenje sposobnosti i znanja učenika i profesora kroz međusobnu razmjenu znanja s kolegama iz prekograničnog područja, za zanimanja zavarivač, kuhar, pekar, slastičar i poljoprivrednik.
Završna konferencija održana je u prostorima Kolping János Nagyváthy srednje škole u Csurgu, a svim prisutnima su se redom obratili János Füstös, gradonačelnik grada Csurga, Viola Vargáné Nagy, ravnateljica škole domaćina, Ratimir Ljubić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, Zlatko Martić, ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica, Péter Laki-Lukács, ravnatelj Kolping katoličke osnovne i srednje tehničke škole iz Nagybajoma, Josip Ivoš, ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače, Melita Birčić, ravnateljica PORE Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije i Marian Zelei, programski menadžer u Tehničkom tajništvu INTERREG Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.
Svi prisutni izrazili su veliko zadovoljstvo realiziranim aktivnostima i postignutim rezultatima tijekom provedbe VEC Sharing projekta te su također izrazili spremnost na pripremu i provedbu novih zajedničkih projekata.
Projekt VEC Sharing provodio se od listopada 2017. godine te je tijekom 16 mjeseci održan niz aktivnosti; izrađen je program razmjene učenika te su održane tri razmjene učenika odnosno učeničke prakse za gore navedena zanimanja, svaka u trajanju od dva tjedna, sportski događaji, zajedničko kuhanje učenika, zajednički posjeti poduzetnicima, izrada zajedničke analize mogućnosti zapošljavanja učenika u prekograničnom području, trodnevna PCM radionica na temu metodologije upravljanja projektnim ciklusom i pripreme novih zajedničkih projekata.
Nakon završne konferencije održana je i zajednička izložba učeničkih radova izrađenih tijekom održanih zajedničkih učeničkih praksi, kao i oprema nabavljena tijekom provedbe projekta.