I3CT
PROJEKT I3CT – Crossborder Clustering
Projekt I3CT Crossborder Clustering odobren je u okviru drugog poziva IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska 2007-2013.
Glavni korisnik u projektu bila je Regionalna razvojna agencija Međimurje REDEA d.o.o.
Projektni partneri bili su Međimurski IT Cluster, Međimursko veleučilište u Čakovcu, PORA Razvojna agencija Podravine i Prigorja, te Sveučilište Pannonia – Kampus u Nagykanizsi i Pannon Novum iz Mađarske.
Projekt je bio usmjeren na razvoj gospodarstva i ljudskih resursa kroz zajedničku suradnju potpornih institucija za razvoj poduzetništva i fakulteta kao i privatnih poduzeća na području istraživanja i razvoja inovacija. Ovakva suradnja dovela je do povećanja zajedničkog istraživačkog, razvojnog i inovacijskog kapaciteta pograničnoga područja.
Opći cilj projekta bilo je poticanje suradnje i sinergije između organizacija ključnih za razvoj gospodarstva koje se temelji na znanju; fakulteti, razvojne institucije, tehnološko-inovacijski centri, klasteri i mala i srednja poduzeća na području informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT) s obje strane granice.
U okviru projekta provedene su slijedeće aktivnosti:
- identifikacija inovativnog potencijala malih i srednjih poduzeća, te visokoškolskih institucija u pograničnom području;
- izgradnja informacijske baze eksperata za upravljanje inovacijama i tehnologijama koje razvijaju visokotehnološka poduzeća u regiji, a kao preduvjet za pružanje podrške u daljnjoj komercijalizaciji tehnologija;
- B2B događaji u kojima su sudjelovala poduzeća iz područja IKT s ciljem prijenosa dobrih praksi u upravljanju klasterima i poticanje osnivanja i djelovanja novih IKT klastera;
- radionice i seminari iz područja upravljanja inovacijama i informacijsko-komunikacijskih tehnologija;
- razvijen je trojezični e-learning tečaj iz područja IKT (na hrvatskom, mađarskom i engleskom jeziku).
Ukupni budžet projekta bio je 282.687,54 EUR, dok je proračun PORE iznosio 16.090,00 EUR. Projekt se provodio u Međimurskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji u Hrvatskoj te Županiji Zala u Mađarskoj. Projekt je trajao 16 mjeseci, a provedba je započela u rujnu 2011. godine.