HRVATSKI SABOR DANAS DONIO ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REGIONALNOM RAZVOJU I ZAKON O SUSTAVU STRATEŠKOG PLANIRANJA I UPRAVLJANJA RAZVOJEM
U Hrvatskom saboru danas su donesena dva zakona koji u bitnome utječu na položaj i status županijskih razvojnih agencija koje su u većini hrvatskih županija i regionalni koordinatori.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju definira pravnu osobnost regionalnih koordinatora na način da svi regionalni koordinatori trebaju biti javne ustanove. Isto tako, novim zakonom regionalnim koordinatorima su definirani poslovi javnih ovlasti.
Zakon o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem uređuje sustav strateškog planiranja Republike Hrvatske i upravljanje javnim politikama odnosno pripremu, izradu, provedbu, izvješćivanje, praćenje provedbe i učinaka te vrednovanje akata strateškog planiranja za oblikovanje i provedbu javnih politika koje sukladno svojim nadležnostima izrađuju, donose i provode javna tijela.
Vrste akata strateškog planiranja prema sadržajnom obuhvatu jesu:
1. akti strateškog planiranja od nacionalnog značaja;
2. akti strateškog planiranja od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave;
3. akti strateškog planiranja povezani s okvirom za gospodarsko upravljanje EU-a;
4. akti strateškog planiranja povezani s korištenjem fondova EU-a.
Koordinaciju poslova strateškog planiranja propisanih ovim Zakonom na razini jedinice područne (regionalne) samouprave obavljaju regionalni koordinatori.
Koordinator za strateško planiranje središnjeg tijela državne uprave te regionalni i lokalni koordinatori odgovorni su za praćenje i izvješćivanje o provedbi akata strateškog planiranja te su dužni prikupljati i unositi pokazatelje o provedbi akata strateškog planiranja u skladu s uputama i rokovima.
Po stupanju na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju, odnosno njegovom objavom u Narodnim novinama, Vlada Republike Hrvatske donijet će Uredbu kojom će urediti pokazatelje za izračun indeksa razvijenosti, metodologiju izračuna vrijednosti indeksa razvijenosti i s tim u vezi drugačije izdvajanje potpomognutih područja i Odluku o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema indeksu razvijenosti.
S obzirom na interpretacijske specifičnosti rezultata indeksa razvijenosti dobivenih novom metodologijom predloženo je novo razvrstavanje u razvojne skupine prema kojem će se općine i gradovi razvrstavati u 8 skupina – 4 iznadprosječne i 4 ispodprosječne skupine, a županije u 4 skupine – 2 iznadprosječne i 2 ispodprosječne skupine, a status potpomognutih područja imat će sva područja ispod prosjeka razvijenosti RH.
Preliminarni rezultati_novi model_JLS
Preliminarni rezultati_novi model_ŽUPANIJE
Studija_novi model indeksa razvijenosti_CLER
Više informacija dostupno je na poveznici: http://www.strukturnifondovi.hr/objavljeni-rezultati-novog-indeksa-razvijenosti