OBJAVLJEN POZIV ZA DOSTAVU PROJEKTNIH PRIJEDLOGA „POTPORA PODUZEĆIMA ZA TRANZICIJU NA ENERGETSKI I RESURSNO UČINKOVITO GOSPODARSTVO”
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti 2021.-2026. objavilo je Poziv za dostavu projektnih prijedloga „Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo” (Referentni broj: NPOO.C1.1.1.R4-I1.01) kojim će poduprijeti bržu prilagodbu gospodarstva trenutnim i budućim ekološkim zahtjevima, te utjecati na smanjenje negativnih učinaka na klimu i okoliš, povećanu održivost proizvodnje, očuvanje postojećih i stvaranje novih radnih mjesta te jačanje lokalne i regionalne konkurentnosti. Bespovratna sredstva dodjeljuju se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu privremenog Poziva.
Predmet Poziva je poticanje proizvodnih ulaganja malih i srednjih te srednje kapitaliziranih privatnih poduzeća iz energetski intenzivnih industrija. Ulaganja se odnose na promicanje kružnog gospodarstva, odnosno uvođenje resursne učinkovitosti u proizvodni ciklus i životni vijek proizvoda, kao i na smanjenje štetnih emisija energetski intenzivnih industrija.
Prihvatljive aktivnosti koje je moguće financirati :
- početna ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu za uvođenje novih tehnologija i tehnoloških rješenja u poslovne procese koji rezultiraju učinkovitijim korištenjem resursa i/ili smanjenjem utroška energije i/ili smanjenjem emisija CO2;
- ulaganja neophodna za poticanje proizvodnje električne/toplinske/rashladne energije iz obnovljivih izvora (sunca, vjetra, geotermalne);
- provedba energetskog pregleda poduzeća za mala i srednja poduzeća;
- priprema tehničke dokumentacije, upravljanje projektom i revizija projekta.
Ukupna vrijednost poziva je 1.900.000.000,00 kuna.
Iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po prijavitelju:
- za mala i srednja poduzeća: od 750.000,00 do 7.500.000,00 kuna;
- za srednje kapitalizirana poduzeća: od 2.000.000,00 do 35.000.000,00 kuna.
Prihvatljivi prijavitelji su mala i srednja poduzeća i srednje kapitalizirana privatna poduzeća iz energetski intenzivnih industrija (razredi iz sektora C prema NKD 2007):
- prehrambena industrija (10);
- proizvodnja tekstila (13);
- drvoprerađivačka industrija (16);
- papirna industrija (17);
- kemijska industrija (20);
- građevinska industrija (23);
- metaloprerađivačka industrija (24).
Razdoblje zaprimanja prijava: od 01. kolovoza do 01. prosinca 2022. godine.
Više informacija o navedenom dostupno je OVDJE.
PRVA IZMJENA POZIVA NA DOSTAVU PROJEKTNIH PRIJEDLOGA POTPORA PODUZEĆIMA ZA TRANZICIJU NA ENERGETSKI I RESURSNO UČINKOVITO GOSPODARSTVO (REFERENTNI BROJ: NPOO.C1.1.1.R4-I1.01)
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je prvu izmjenu Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo“.
Na temelju analize broja potencijalnih prijavitelja, koja je izvršena u suradnji s poslovnim udruženjima – Hrvatskom gospodarskom komorom i Hrvatskom udrugom poslodavaca, utvrđeno je da poslovni sektor sugerira proširenje prihvatljivih razreda za ovaj poziv. Ministarstvo je stoga organiziralo dodatne konzultacije s Europskom komisijom kako bi se proširio opseg potencijalnih prijavitelja i time bolje odgovorilo na potrebe hrvatskog gospodarstva. Pregovori su rezultirali suglasnošću s izmjenom uvjeta prihvatljivosti prijavitelja te je raspon djelatnosti unutar sektora prerađivačke industrije proširen od inicijalnih 7 na 15 prihvatljivih djelatnosti, a prihvatljivi prijavitelji definirani su kao oni s udjelom troškova energije u ukupnom prihodu većim ili jednakim od 2% u 2021. godini. Ovo je osobito važno u aktualnom trenutku, odnosno u uvjetima energetske krize, kada je potreba prelaska na obnovljive izvore energije i potreba energetskih ušteda izraženija nego ikada prije.
Prihvatljivi razredi djelatnosti sada su: proizvodnja prehrambenih proizvoda, proizvodnja pića, proizvodnja tekstila, proizvodnja odjeće, prerada drva i proizvoda od drva i pluta, proizvodnja papira i proizvoda od papira, tiskanje i umnožavanje snimljenih zapisa, proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda, proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka, proizvodnja proizvoda od gume i plastike, proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, proizvodnja metala, proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme, proizvodnja strojeva i uređaja te proizvodnja namještaja.
Kako bi prijavitelji imali dovoljno vremena za pripremu dokumentacije, mijenjaju se i rokovi dostave projektnih prijedloga. Podnošenje projektnih prijedloga odvijat će se od 01. rujna 2022. u 11 sati do 19. prosinca 2022. u 11 sati.
Više informacija dostupno je OVDJE.