ZAJEDNIČKO OBLIKOVANJE BUDUĆNOSTI EU-A: KOMISIJA UTVRDILA PUT PREMA SLJEDEĆEM DUGOROČNOM PRORAČUNU EU-A
Dana 13. veljače 2025. godine Europska komisija objavila je Komunikaciju „Put prema sljedećem višegodišnjem financijskom okviru”. U njoj se navode ključni politički i proračunski izazovi koji će utjecati na strukturu sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).
To će biti temelj za razmatranja o tome kako proračun EU-a prilagoditi novim potrebama i prioritetima. Uz Komunikaciju Komisija pokreće kampanju na razini Europe koja uključuje razne dionike, kao što su vlade država članica, regionalni subjekti i građani.
Europski proračun podupire građane, poljoprivrednike, istraživače, poduzeća i regije u cijeloj Europi i šire. Pokazao se ključnim za poboljšanje života Europljana: uz instrument NextGenerationEU pridonio je prevladavanju krize izazvane pandemijom bolesti COVID-19 i energetske krize, spašavanju milijuna radnih mjesta u razdoblju ograničenja kretanja i ulaganjima u našu čistu i digitalnu budućnost.
Sljedeći dugoročni proračun, koji će se početi izvršavati 2028., ima težak zadatak, a to je ispuniti sve veća očekivanja od djelovanja EU-a. Za postizanje slobodne, demokratske, snažne, sigurne, prosperitetne i konkurentne Europe potrebno je reformirati i pojačati proračun EU-a kako bi postao jednostavniji, fleksibilniji, usmjereniji i učinkovitiji.
Novi pristup modernom proračunu EU-a trebao bi uključivati plan s ključnim reformama i ulaganjima za svaku zemlju, osmišljen i proveden u partnerstvu s nacionalnim, regionalnim i lokalnim tijelima. U okviru Europskog fonda za konkurentnost trebalo bi uspostaviti ulagački kapacitet za podupiranje strateških sektora i ključnih tehnologija. Osim toga, obnovljeno financiranje vanjskog djelovanja trebalo bi biti učinkovitije, usmjerenije i usklađenije sa strateškim interesima te doprinositi novoj vanjskoj politici. U proračun bi trebalo ugraditi i dodatne mjere zaštite vladavine prava. Nadalje, proračun EU-a trebao bi se moći osloniti na modernizirane prihode kako bi se osiguralo dostatno i održivo financiranje naših zajedničkih prioriteta.
Aktualni financijski okvir traje od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2027. i obuhvaća rashode u ukupnom iznosu od 1211 milijardi eura. Prati ga privremeni instrument za oporavak NextGenerationEU u vrijednosti od 807 milijardi eura, koji je uspostavljen za vrijeme pandemije koronavirusa radi jačanja europskoga gospodarstva, naših društava i njihove otpornosti.
Više o informacija o navedenom dostupno je OVDJE.